Jak dbać o skórę zimą?

Data wpisu

Zima to czas, w którym nasza skóra szczególnie narażona jest na podrażnienie i przesuszenie. Mróz i wiatr oraz suche i gorące powietrze z grzejników poddają naszą skórę trudnej próbie.

Co zatem robić, żeby pomóc naszej skórze pozostać w dobrej kondycji w okresie zimowym?

Unikaj częstych zmian temperatur

Podczas nagłego rozgrzania nasza skóra zaczyna mocno oddawać wilgoć, przy nagłym ochłodzeniu natomiast, zaczyna rozszczelniać jej się bariera lipidowa. Dlatego takie częste zmiany temperatur mają zły wpływ na skórę.

Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia w mieszkaniu

Niestety ogrzewanie nie wpływa dobrze na kondycję naszej skóry. Kaloryfera powodują, że wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu spada nawet o 45%, przez co nasza skóra mocno się przesusza. Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji jest zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza. Jeśli jednak nie masz nawilżacza, połóż mokry ręcznik na kaloryfer – on odda wilgoć do pomieszczenia.

Dostosuj pielęgnację do pory roku

W okresie zimowym, z uwagi na główne zagrożenia na które narażona jest skóra, czyli przesuszenie i podrażnienie, najlepiej postawić na pielęgnację nawilżająco-odżywczą. Jeśli dojdzie do naruszenia warstwy ochronnej skóry, wtedy musimy włączyć do naszej pielęgnacji produkty odbudowujące barierę hydro-lipidową skóry, czyli produkty regeneracyjne.

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów zdrowej i zadbanej skóry oraz numer jeden w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, powoduje powstawanie przebarwień, a także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Mimo iż wydaje nam się, że zimą słońce jest słabsze, promieniowanie UVA jest na tym samym poziomie co latem. Dlatego tak istotne jest, aby używać filtrów przeciwsłonecznych cały rok.

Pij dużo wody

Nawadnianie całego organizmu, w tym również skóry nie tylko od zewnątrz, ale również i od wewnątrz jest niezwykle ważne. Powinniśmy pić minimum dwóch litrów wody dziennie. W okresie zimowym, kiedy nasza skóra narażona jest na odwodnienie, jest to jeszcze bardziej istotne.

Suplementuj składniki, które pomogą skórze w nawilżeniu, odżywieniu i regeneracji. Wesprze to Twoją skórę w tym ciężkim dla niej okresie.

Więcej
artykułów